Nejlepší pastelky na kreslení

Nalezení těch nejlepších pastelek je věcí osobních preference. Pastelky na antistresové omalovánky můžou být různé. Některé pastelky jsou měkké, pokládají silnější neprůhledné vrstvy a jsou více malířské; jiné jsou těžké a lepší pro detailní kreslení. Některé jsou vhodnější pro různé gramáže papíru, některé pro to, jaké umělec preferuje kreslení, v jedné nebo více vrstvách, s lehkým nebo silným tlakem. Protože je na trhu velký výběr, zde je průvodce od značek až po vlastnosti. 

Na voskové, olejové nebo vodní bázi?

Na naše antistresové omalovánky můžete využít všechnny níže zmíněných pastelek. Některé obrázky jsou vhodné na jemné linky jiné zase na rozmazaní barvy po větší ploše. Různí výrobci používají různá pojiva k převedení pigmentů do použitelné formy a každé pojivo má vliv na použití tužky. Tužky na voskové bázi jsou měkčí než ty na vodní nebo olejové bázi, takže na papíře lépe kryjí a barva je dost intenzivní. Také se však snadno lámou a rychleji se opotřebovávají, a pokud nanesete na barvu příliš silnou vrstvu, může se vytvořit voskový výkvět, vrstva práškové barvy, která ovlivňuje intenzitu.

Barvy-pigmenty na olejové bázi (rostlinné oleje) jsou obecně tvrdší než ty na bázi vosku, takže vydrží déle a je méně pravděpodobné, že se rozbijí. Musíte více vybarvovat, abyste získali intenzitu, kterou byste získali díky voskové zužce. Pastelky na vodní bázi se více lamou, ale můžete je použít na mokré nebo suché vybarvování, což umožňuje lepší kontrolu nad texturou.

Měkké, tvrdé nebo snad profesionální?

Pokud chcete širší neprůhledný tah a krémové barvy, zvolte měkkou tužku; tvrdší jsou lepší pro detaily, ale ne pro pokrytí velkých ploch.

Výrobci často vyrobí dvě třídy tužek, jednu pro studenty a druhou pro profesionály. Je zde značný rozdíl v ceně – studentské tužky jsou vždy levnější – obecně platí, že s verzemi pro studenty získáte nižší poměr pigmentu k pojivu. To znamená, že musíte více tlačit, abyste získali stejnou intenzitu barev.

 

Základní: FABER-CASTELL POLYCHROMOS

Pokud hledáte spolehlivou barevnou pastelku, která bude fungovat na jakýkoliv projekt, nehledejte nic jiného než Faber-Castell Polychromos, dlouholetý oblíbenec studentů uměleckých škol a profesionálů. Stojí kolem 600 kč za sadu 12 tužek. Může se to zdát jako vysoká investice, ale mají vynikající hodnotu. Tyto tužky jsou dostatečně měkké, aby se krásně vrstvily, nedrolily se, pigmenty jsou svěží a hladké, silné a spolehlivé.nejlepsi pastelky na vybarvovani

Pro začátečníky: Barevné tužky Maped Colors

 

Další umělecká klasika, tužky Maped Colors se snadno vrství a mísí, jsou krásně pigmentované a mají hladký povrch, který není suchý ani neškrábe. Skvěle se hodí na naše antistresové omalovánky DickObraz. Některé odstíny Maped mají spornou světlostálost a mohou časem vyblednout, ale pro začínajícího umělce nebo studenta jsou tyto tužky vynikající.Pro detail: Barevné tužky Derwent Studio

 

Derwent Studio je z řady Derwent Artist, nabízejí jemnější a tvrdší tužky, které poskytují ostřejší linii a přesnější manipulaci než měkčí tužky Artist. Ty jsou oblíbené u mnoha umělců, kteří preferují sušší, voskovější pocit Derwentu a také jejich robustnější ovládání.Pro míchání a stínování: Akvarelové tužky Faber-Castell Albrecht Dürer

 

Tyto ve vodě rozpustné tužky mají vodotěsnou ochranu jako vosková pastelka, ale pokud jde o pokládání spousty nádherných barev, krásnou manipulaci, míchání a samozřejmě dobrou práci s vodou, nemůžete najít lepší než tužky Albrechta Dürera od Faber-Castella.

 

Pro světlostálost: barevné tužky Caran d'Ache Luminance

 

Velmi drahá záležitost jsou. Barevné pastelky Caran d'Ache Luminance mají jedny z nejvyšších hodnocení světlostálosti, což znamená, že jejich zářivá barva časem nevybledne tak snadno jako u jiných značek. Tyto tužky mají voskové složení, které má tendenci se na papíře trochu drobit a škrábat, ale umožňuje je vrstvit téměř jako olejový pastel. Mnoho umělců je používá v kombinaci s jinou značkou pastelek, přičemž používají méně voskové pastelky pro spodní vrstvy kresby a poté používají Carna d'Ache pro finální vrstvy, aby dodali šplouch brilantní barvy.

Pro děti: Koh-i-noor pastellky akvarelové umělecké MONDELUZ art 

Pokud váš začínající umělec vystudoval základní voskovkovou, dovolte svému dítěti posunout vybarvování na další úroveň se sadou barevných tužek Koh-i-noor. Tyto tužky se snadno používají, jsou netoxické a šetrné k peněžence, stojí kolem 294 Kč za sadu 24 pastelek.

Pokud si stále nejste jisti, pořiďte si malou sadu vámi zvolené značky, která bude dobrá a použitelná pro obecné vybarvování, ať už jste „fanoušek“ nebo ne. Poté se můžete rozhodnout zda se vám s pastelkami hezky vybarvovalo.